Yurt Dışı Genç Liderler Programı

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın organize ettiği bu müthiş programı maalesef ben daha yeni keşfettim. Keşke daha önce keşfedip genç beyinlerimizin, liderlik vasıflarına sahip gençlerimizin bilgisine getirebilseydim.

Gene de geç kalmış değilim. En azından bugün son gün de olsa, ilgili gençlerimizin ve öğrencilerimin bilgisine getirebildim.

Sitedeki giriş sayfasında (http://gelecek.ytb.gov.tr/index.html) yapılan açıklamaya göre

“Yurtdışı Genç Liderler Projesi” yurtdışındaki yeni nesil Türklerin başarılı rol modelleri olarak yetişebilmeleri, sosyal ve kültürel hayata katkıda bulunabilmeleri maksadıyla hazırlanmış.

Genç Liderler Projesi, farklı ülkelerde eğitim ve sosyal hayatta başarı gösteren gençlerin üç senelik bir program dâhilinde eğitim almalarını öngörmekte. Bu eğitim, gençlerin farklı kültür coğrafyalarını temsilen kültürlerarası iletişimini ve hayatın farklı sahalarında başarıyı mümkün kılacak kişisel gelişimini hedeflemekte. Bunun yanında siyaset ve kültür tarihi, uluslararası ilişkiler konulu seminerler ve kültür gezileri programda yer almakta.

Genç Liderler Programına 2013 yılında 8 ülkeden (Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Avustralya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere) 40 genç kabul edilecek. Başvuruda bulunacak gençlerin; 

Üniversite birinci veya ikinci sınıf öğrencisi olması, Ortaöğretimin (lise) yurtdışında tamamlanmış olması, başvuruların kabul edileceği sekiz ülkeden herhangi birinde okuyor olması ve lise bitirme notunun ve üniversite not ortalamasının aranan kriterlerde olması gerekiyor.

15 Şubat Cuma, maalesef başvuruların son günü. Saat 17:00’ye kadar lider olmaya aday, içinde liderlik duyguları taşıyan gençlerimizin baş vurularını internet üzerinden yapması gerekiyor. İnternet başvuru adresi   http://gelecek.ytb.gov.tr/basvuru-form/index.html

Yurtdışı Genç Liderler Programı her sene farklı ülkelerden öğrencilerin kabulü ile üç senelik bir süreci kapsamakta. Programa dâhil olan bir öğrenci üç senelik uzun soluklu bir yürüyüşe adım atmış olacak. Gençlerin okul başarılarını desteklemenin yanında farklı kültürlere olan ilgilerini arttırmak ve köken kültürlerini daha yakından tanımaları hedeflenmekte.

Bu bakımdan Genç Liderler yalnızca bir eğitim programı değildir. Gençlerin kişisel gelişimlerini ve sosyal hayattaki ideallerini desteklemek maksadıyla farklı etkinlikleri de içermekte.

Genel olarak üç senelik programda aşağıdaki etkinlikler yer almaktadır:

• Üç seneden oluşan program,

     - birinci sene: yaz okulu ve kültür gezisi;

     - ikinci sene: yaz kampı ve staj;

     - üçüncü sene: Genç Liderler Zirvesi'nden oluşmakta.

• Türkçe, Türk kültürü ve tarihi, yurtdışında Türkler, Türkiye ve uluslararası siyasete dair seminer ve kültür programları;

• katılımcıların üniversite eğitimlerinde başarılarının desteklenmesi;

• sertifikalı yaz okulu ile farklı disiplinlerde seminerler;

• kültür coğrafyamızın önemli mekânlarına geziler;

• Türkiye'de staj imkânı;

• öğrencilerle Türkçe ve Türk kültürü üzerine yaz kampı;

• üçüncü senenin sonunda gençlerin, program mezunlarının ve ilgililerin katılımıyla Genç Liderler Zirvesi, yer almakta.

Bence kaçırılmaması gereken muhteşem bir eğitim programı. Meraklı gençlerimizin, içinde liderlik duygularının kıpırtılarını hisseden gençlerimiz bu programa başvurmalarını tavsiye ederim.    

 

Prof. Dr. Ata ATUN

ata.atun@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.