BOP Eş Başkanı Gazze’den Sorumludur!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

İsrail devletinin kurulma öyküsünü özetlemek Ortadoğu üzerine konuşmamızı kolaylaştıracaktır. İsrail, bu günkü topraklarının büyük çoğunluğu para ile satın alınarak kurulmuş neredeyse yeryüzünde ki tek ülkedir. İlginçtir, İsrail’in dünden bu güne yaptığı vatan korumaktan ziyade, özel mülkiyetini ve fikriyatını korumak şeklinde bile algılanabilir bu çerçeveden bakıldığında.

Ortadoğu’da ABD politikalarının kimi zaman belirleyicisi, kimi zaman jandarması, kimi zamanda odağı haline gelen bu devlet bu günlerde yine Filistin halkı üzerine bombalar yağdırmaya, Tecrit edilmiş bir halkı katletmeye devam ediyor.

İsrail’de gençlerin büyük çoğunluğu, normal eğitim hayatını sürdürürken ek iş olarak İsrail silahlı kuvvetlerinde görev alırlar. Bu açıdan da neredeyse bütün genç nüfusu kadınlı ve erkekli askeri eğitimden geçmiş İsrail ordusunda yer almıştır.

Gazze’de iktidara gelen Hamas, muhatap kabul edilmiyor ve barış görüşmeleri çerçevesi de zaten onlar üzerinden yürütülmüyor. ABD ve İsrail Hamas’ı muhatap kabul etmediklerini daha en başında dile getirdiler. Yakın zamanda Suriye (Golan Tepelerinin İsrail tarafından İşgal edilmiş olmasıyla birlikte) ve Türkiye (arabulucu olarak) tarihten gelen misyonu ve Ortadoğu’nun büyük devleti olarak barış görüşmelerine taraf olmuşlardır. Otadoğu’da belirleyici olmak (en azından oluşumlardan bi haber yaşamak değil oluşumların etken olmasa da edilgen bir parçası olmak şeklinde olduğu ortaya çıksa dahi) girişimlerini Türkiye’nin çıkış noktası sayabiliriz.

Hatta daha da ileri giderek Başbakan Erdoğan Büyük Ortadoğu Projesi’nin ( BOP ) Eş Başkanı olduğunu Türkiye’ye ilan etmiş. Ve o noktadan itibaren gelişecek olumlu sonuçların beklentisiyle kendisinin ve Türkiye’nin konumunu belirlemiştir. Burada bilinmeyen, zaman zaman da Ortadoğu üzerine özellikle Irak işgali üzerine senaryoda hatırı sayılır bir miktarda paraya “Sus Payı” olarak dışişleri bakanının imza attığı, Muhalefet Partisi CHP tarafından hala dile getirilmekte ve bu paranın kullanılmasının vatana ihanetle aynı şey olduğu söylenmektedir(!).

Gelinen nokta, ayakları yere basmamış ya da öyle görünen bir “Eş başkanlık”. İnisiyatifi olmayan fakat öyle lanse edilen... İfade bulan bu “BOP Eş başkanlığı” elbette bunu söyleyen kişiye sorumluluklar yükleyecektir.

Hatta Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi ağzından söylediği Gazze’de işlenen “insanlık suçu” sorumlularından birinin de kendisinin olduğuna dikkat çekmek isterim.

Yetki tek başına bir hiçtir. Yetkiden doğan sorumluluk Recep Tayyip Erdoğan için bu insanlık suçuna, dolaylı olarak da olsa iştirak etmiş olmasının göstergesidir.

Bu gün Gazze’de ki olayları ilk kınayanlardan biri sayın başbakan olmuşsa; İşlenen İnsanlık suçuna duyarlılığı kadar ortaklığını bildiğindendir de.

Recep Tayyip Erdoğan’ın BOP eş başkanlığı; BOP parçası olan Irak işgalinden sonra, son Gazze olaylarının direk yada dolaylı sorumluluğu yüzünden SAVAŞ SUÇLUSU OLARAK YARGILANIP aklanmasını gerektirecek noktadadır.

İsrail Gazze’yi hava harekatıyla yine vurdu. Aralarında bebeklerin ve çocuklarında bulunduğu 276 insan hayatını kaybetti iletilen haberler çerçevesinde ve 900’e yakın yaralının olduğundan söz edilmekte ve “bilanço” her geçen gün ağırlaşmakta. Ve İsrail Kara harekâtından söz ediyor.

Bu ortam BOP eş başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’a sorumluluk yükler. Kınasa da kınamasa da, onaylasa da onaylamasa da kendisine atfettiği makamın sorumlulukları arasındadır.

Çünkü büyük orta doğu projesi Ortadoğu’yu kapsar ve bu projenin eş başkanı kendi ifadeleriyle Recep Tayyip Erdoğan’dır.

İşlenen bu insanlık suçundan Recep Tayyip Erdoğan diğer sorumlular kadar sorumludur!

Erdinç AYDIN

erdinc.aydin@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.