Tutuklu(!) Vekiller

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF
Yazar: 
Aykut DEMİRDÖĞEN
Yazının Yazıldığı Tarih: 
19.03.11

CHP ve DSP, ülkenin görünen sol olarak tabir edilebilecek etkin iki partisi. Hatta DSP'nin Ecevit'in vefatından sonra etkinliğinden söz etmek bile zor.

 

CHP'yi düşünecek olursak bu sebepten dolayı, mecliste bas bas bağıran, dokunulmazlıkları kaldıralım diyen, mecliste 550 koltuk 625 kovuşturma bekleyen dosya var diyen, tutukluluk hali devam eden kişiler için adaylık gündeme getiriyor.

 

Peki, şimdi ne olacak? Adaylığı gündeme gelen kişilerin durumu dokunulmazlık kapsamı içinde dahi olmasa da bundan sonra AKP tutuklu yargılanan kişilerden vekil çıkarsa, buna sesini çıkarabilecekler mi? Bu çelişkiye kim son verecek? Bu partilerin danışmanları ne iş yapıyorlar, bu kadar kötü bir siyasi politika neden işlenir?

 

Bu insanlar aklandıktan sonra aday olarak çıkarılmalıydı. Danışmanları başkanları uyarmalıydı. Bundan sonra olacaklar çok basit; bu vekil adayı kişiler meclise girdiklerinde eleştiri yapamayacaklar. AKP'nin sürekli eleştirdikleri dosya sayısına, dokunulmazlık zırhına seslerini çıkaramayacaklar.

 

Vekil olarak ne yapacaklar diye düşündüğümüzde ise sürekli ben odaklı bir siyaset yapacakları açık. Bu 'vekil' sıfatı için çok uygunsuz kaçmakla beraber TBMM'nin işleyişine de aykırıdır. Hoş şuan da TBMM'nin işlevliği ne yönde tartışılır ama gene de hoş görünmüyor bu durum.

 

Sonuç olarak bu ülkenin eskiden ve şuanda etkin olan partileri bu siyasi çelişkilerden vazgeçmedikçe, sürekli eleştirdikleri AKP iktidarına mahkum olacaktır.

 

Aykut DEMİRDÖĞEN

iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Keşke Aklansalar...

Aykut Bey

Yazdıklarınız çok mantıklı ancak bu tutuklu vekillerin yargılandığı dava mantıksızlıklarla dolu olduğundan maalesef sizin yazınız da çelişkili...

Gönül ister ki gerçekten de aklanarak milletvekili olabilsinler ancak daha bu tutuklu milletvekilleri adayları için bir yıl geçmesine rağmen iddaname bile hazırlanmamış. Ne zaman hazırlanacağı da belli değil. Daha bu tutuklu adaylar için iddaname hazırlanacak da yargılanmaya başlanacak. İddanamesi olan tutukluların bile davaları 2 yıla yakındır sürüyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Amaç, AKP muhaliflerini arkasına katmış bu kişileri tutuklatarak AKP ve kamuoyu karşısında pasifize etmek.

Bu yüzden CHP'nin attığı adım tartışılabilir ancak şunu da unutmamak gerekir ki, dinsizin hakkından, imansız gelir. CHP'nin attığı bu adım tabii ki CHP'yi zor durumda bırakacaktır ancak bu tutuklu vekiller emin olun ki Meclise girdiklerinde AKP daha zor durumda kalacaktır. Bu tutuklu vekiller çoğu CHP'li vekilden daha çok çalışacak daha çok mücadele edeceklerine ben tüm kalbimle inanıyorum.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.