Ajan(cılık) Oyunu

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

İranlı ajan önündeki resimlerden birini göstererek "Burası neredir" diye soruyor.Timur A., "Bu, Kars 14. Mekanize Tugayıdır" diye yanıtlıyor.

(Ajana bak, neredeyse “Burası Türkiye mi" diye soracak…)

İranlı Ajan -Burası tugaydır ha
 
Timur A-He tugaydır
 
İranlı Ajan-bu da giriş kapısıdır
 
Timur A-Bu ön girişidir

(Vay be, bilgi toplamaya bak, tabi giriş kapısı önemli…)
 
İranlı Ajan-Bura?
 
Timur A-Arkada yazılıdır. Kars İl Jandarmadır. 3800 adam var askerlerle birlikte. Bura Alay'ın içidir.

İranlı Ajan – Askeriyenin savunma kitabı lazım
 
Timur A-He savunma kitabı. Askeriye Savunma Kitabı, o biraz zor abi. Erzurum'a gitmek lazım.
 
İranlı Ajan-Her yerde satıyorlar
 
Timur A-Yok abi, bizim sizin bura gibi değil. Askeriye bir, birde doktorların kitabı bizde zor bulunur ha. Adamın olmazsa onları biraz zor bulursun.

(Adamı olan başka bir ülkenin ajanı olsa kolay bulacak yani…)
 
İranlı Ajan-Timur abi iki aydan iki aya çıkar
 
Timur A-Tamam ben şimdi getirebilirim. Her Alayın defterini getirebilirim mesela onu getirebilirim. Her Alayın, her Jandarmanın şeyini getirebilirim, onu getirebilirim, yani defterini getirebilirim. İçinde ne yazılıdır, kim nerde görev yapıyor, Ankara, İstanbul, hangi rütbeli mesela nerede görev yapar onu getirebilirim. Tamam bu sefer gelirsem getiririm.

(Gariban ajan böyle oluyor işte, CIA olsaydı o askerlerin nerede görev yaptığını değil, ne zamanlar tuvalete gittiğini bile bilirdi…)

Timur A- (Görüntüde yer almayan kameranın arkasında olan ikinci bir kişiye hitaben)- Şimdi kardeş, Iğdır piyadesi Doğubeyazıt Tugay'ına bağlıdır. Tugay da Elazığ 8. Mekanize Tugayına bağlıdır.
 
İranlı Ajan-Oraya mı bağlıdır?
 
Timur A-Elazığ da direk Ankara'ya bağlıdır. Zaten orda bölgeleri var, Muş var, Bitlis var, Malatya var, Erzincan var, bunlar da birleşimdir.

(Çok büyük istihbarat başarısı, bunları sana Google bile söyler!)

İranlı Ajan – Alayda uçak var?

(Alayın etrafında bi tur atsa görecek ama…)
 
Timur A- İki tane helikopter var, Iğdır alayında iki tane helikopter var. Piyade Alayında, içinde iki tane helikopter var
 
İranlı Ajan-Cinsi nedir?
 
Timur A-Kobra he Sikorsky helikopteri iki tanedir. Doğubeyazıt'a gelip giderler. Tugayda da var. 

 

(Buradan sonrası sanki korucunun kayıt edildiğini biliyormuş ve “bakın anlaştık haa, bana bişey yapmayacaksınız” zarfını kaydedenlere atıyormuş havası var…)

Timur A-Ya ben bir şey söyleyeyim size, ya bi de siz benim hakkımda Türkiye'ye bilgi verseniz, Türkiye beni idam eder ha
 
İranlı Ajan-Niye biz namert miyiz?
 
Timur A-Ne biliyim yani
 
İranlı Ajan-Biz İslam Cumhuriyetiyiz
 
Timur A-Bak hacı ben bir şey söyleyeyim. Türkiye'de bir defa bu affedilmez. Çok büyük hatadır, çok çok. Bir de ben devlet adamıyım ben, devlet...

Buradan sonra kendimi fazla yormayacağım, bu ajan oyununu oynayanların asıl amaçlarının ne olabileceğini Akşam Gazetesi’nden Deniz Ülke Arıboğan, tam da benim bu olay üzerine kafamda dolaşları yazmış yazısında, buyurun;

1. Amaç Türkiye ile İran arasındaki ilişkileri tamamen kopartacak bir durum yaratmak olabilir. MİT, Mossad, CIA ya da bir başka servis bu görüntüleri ele geçirerek, hala İran ile güvenli bir ilişki tesis etmeye çalışan siyaset anlayışlarını durdurmaya çalışıyor olabilir. İsrail'in İran'ı vurmaya niyetlendiği söylenen bu günlerde, muhtemelen Türkiye'nin tavrının netleşmesi isteniyordur. Bu yolla PKK ve PEJAK'ın varlığı dolayısıyla aynı çizgide olduğunu sandığımız Kürt politikasının nasıl ayrıştığı ya da  İran'ın terörizme nasıl destek verdiği gibi konular ön plana çıkarılıyordur.

2. Görüşmenin içinde bahsedilen konular önemli olabilir. MİT, PKK'lıların sözlerinin örgütün ne kadar zayıf durumda olduğunu göstermek için bilinmesini istiyorsa, PKK'lı kızların sözlerinin duyulmasını sağlamaya çalışmıştır. Üstelik bu yolla 'bizden gizli istihbaratçılık yapamazsınız,her şeyi biliyoruz' mesajı da verilmiştir.
 

3. Korucu ile İran ajanı arasındaki konuşma, koruculuk müessesinin sorgulanmasını hedefliyor olabilir. Savaş ortamında karşı tarafa bilgi aktaran, kendi elimizle silahlandırdığımız birilerinin varlığı, koruculuğu vatana ihanet içinde olan bir müessese olarak konumlandırabilir.

4. Bundan sonra istihbarat ve istihbaratçılara dair konuların daha fazla tartışılması mümkündür. Buradan hareketle MİT üzerindeki tartışmanın ya büyümesi ya da tamamen kapatılması beklenebilir. Rüzgarın nereden eseceği, görüntüleri kimin servis ettiğine bağlı olacaktır…

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

İnanır mısınız yarın ki yazı

İnanır mısınız yarın ki yazı konum bu olacaktı. Benden önce davrandınız. Tebrikler

Siz Kimsiniz?

Sanırım sitede kayıtlı değilsiniz, o yüzden isminiz çıkmamış. Siz kimsiniz?

Kusura bakmayın "Okur" yazan

Kusura bakmayın "Okur" yazan adı değiştirmeyi unutmuşum. Adım Efe Sönmez. Genç bir gazetecilik öğrencisiyim. Politika Dergisi'ne makaleler yönderip fikirlerimi kitlelere ulaştırmaya ve yazı yazma yönümün güçlenmesini sağlamaya çalışıyorum

Başarılı bir yazarsınız

Efe Bey,

Makalelerinizi keyifle okuyorum. Güçlü bir kaleminiz var. Umarım en kısa zamanda politikadergisi yazarları arasında da yerinizi alırsınız.

Çarpıcı makalelerinizin devamını dilerim...

Saygılarımla...

 

 

 

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.