Cumhuriyet Bayramını Kutladık

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Başlık biraz buruk oldu değil mi? Haklısınız. Sazlı sözlü, halaylı zeybekli mitingler halinde geçmesi gereken bayramda çelik gibi bir hava hâkimdi. Nasıl olmasın ki? Bir kısım yıllardır cumhuriyetten rövanş almak, onun dönüştürülmesine, tavsiye edilmesine ortak olmak için her şeyi yaparken, halkın büyük bölümü de canımız, kanımız bahasına kurduğumuz bu mucizevî cumhuriyeti koruma derdindeydi. Bu yüzden mitingler ister istemez hükümet aleyhtarı bir hale dönüştü.

Cumhurbaşkanı bize bir sürpriz yaptı. Son dönemde hep hasta olduğu bayram sabahı anıtkabir ziyaretlerinde bu sefer hasta olmadı. Allah her zaman şifasını versin. Resmi kutlamada hala kaldırılamayan bir gelenek olan anıt kabir ziyaretinde orya birilerinin kerhen gittiği yüzlerinden okunuyordu. Aynı kişiler,  Marmaray açılışında sanki ferahlamış, enerji dolmuş gibiydi. Aslında orya gidip SAP gibi durmak birilerinin canını epey sıkıyor gibiydi. İnanıyoruz ki andımızı kaldıran zihniyet en kısa zamanda bu işe de el atacaktır.

Sabah saatlerinde kafam bu resmi törenlere takıldı. Ne oldu da kimse bir bahane üretip kaçmadı? Birde resmi törenlere halkın katılımı giderek neden azalıyor? Daha sonra halk toplantıları başlayınca hayretimiz biraz daha arttı. Birkaç ufak olay dışında polis kimseye saldırtılmadı. (Aslında İstanbul’da yaşananlar ufak olay değildi ama alıştık sanırım.)

On yıldır çok iyi tanıdığımız iktidar tabii ki geri adım atmazdı. Ne yazık ki önümüzdeki yıl yerel seçimler var. Gerçi seçimleri kazanmak için yöntemler yine hazır. Zamanı geldiğinde uygulamaya konulacak ama bazı kesimlere selam göndermek lazımdı. Bu yüzden de bu bayramın olaysız geçmesine izin verdiler diye düşünüyorum.

Selam dedim de aklıma geldi. Kılıçdaroğlunu konuşma sırasında gördüm. Az da olsa CHP bayrakları mitinglerde vardı. Ama nedense AKP ve MHP flamalarını hiç göremedim. Bu milyonların oluşturduğu kalabalıklar içinde tabii ki her partiden yurttaş vardı. Ama nedense bu yurttaşları yönetecekleri iddiasında olan örgütleri yoktu. Başka bir deyişle, halkın Cumhuriyet bayramı AKP, MHP ve BDP yi alakadar etmiyordu. Çok yazık ve çok acıdır ki halkı bölmeye çalışanlar bu kadar pervasız hale geldiler.

Bir anlamda bu açık bölme hareketleri yararlı da olabilir. Önümüzdeki seçimlerde kafası karışık olanlar kimlere oy vereceklerini daha iyi görebilirler.

Görebilirler dedik de nasıl görebilirler o pek malum değil. Yurdun dört bir yanında toplanan muhteşem kalabalıkları, protestoları canlı yayınlamaya çalışan sadece bir iki kanal vardı. Penguen medyası, iktidar medyası tamamen Marmaray açılışına kilitlenmişler adeta bayram coşkusunu yok saymışlardı.

Marmaray tabii ki çok önemli bir proje ve çalışmadır. Bunu kimsenin yadsıması mümkün değildir. Gerçi yararlımıdır, değimlidir tartışması yapılabilir ama bu yazımızın konusu değil. Ancak cumhuriyet bayramı bir ulus için en önemli gündür ve her kesimi ile doyasıya kutlanmalı ve anılmalıdır. Marmaray bir gün sonra açılsa inanıyorum ki daha iyi olurdu. Ancak başbakan bilhassa bu gün açtık derken çok şeyi açıklıyordu.  Başbakan ve Cumhurbaşkanı kendi istekleri ile gelmiş insanlara değil, bindirilmiş kıtalara hitap etmenin kolaylığını yaşadılar.  Halkın bulunduğu mitinglere katılmamanın da bir mazeretini bulmuş oldular. Darısı bir dahaki bayrama.

Milyonların bir araya geldiği coşkulu mitinglerde her zaman olduğu gibi kırmızı hakimdi. Adeta gelincik tarlaları gibiydi. Güzelliğin doruk yapması için AKP,  MHP VE BDP flamalarını da gözlerimiz aradı.

Orada tam kadro bulunan TGB, İP, Add. Muhalif sendikalar coşkunun tavan yapmasını sağladılar. Sarı sendikalar renklerinden midir nedir yoktular.

Akşam ise fener alayları ile halk sokaklardaydı. İzmir gibi iktidar baskısını daha fazla bertaraf etmiş yerlerde gece konserler vardı. İnsanlar gerçek anlamda coştu.

Cumhuriyetimizden rövanş almak isteyenlere, onu dönüştürmeye çalışanlara ve onlara uyanlara iyi bir cevaptı. Bu coşku bu inanç bizde oldukça ilerde çok daha coşkulu bayramlar kutlayacağımıza inanıyorum.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.