Bu Kadar Atatürk ve Cumhuriyet Sevdalısı Varken…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Belki 10 yıl sonra 2022 yılında… Cumhuriyetin 100. Yılına 1 yıl kalmış… Kızım 12 yaşına gelmiş…

“Baba” diyecek… “Ben bir şey duydum doğru mu? Bugün okulda öğretmenimiz söyledi! 10 yıl önce, 2012 yılının 29 Ekim’inde, Cumhuriyet Bayramı kutlayan ve Anııtkabir’e gitmek isteyenlere Devlet müsaade etmemiş, hatta polisler bayram kutlayanları dövmüşler! O zamanlarda ne oldu anlatsana? Devlet neden yasakladı Cumhuriyet bayramını ve insanların Anıtkabir’e gitmek istemelerini?”

Belki büyük bir iç çekeceğim o günleri hatırladığım için. İçime yine öfke ve üzüntü karışımı bir his çökecek ve başlayacağım anlatmaya…

“Evet kızım, maalesef doğru… O gün güya devlet bayram kutlayanları korumak için yasaklamış o yürüyüşü ve kutlamayı…”

“Nasıl yani anlamadım?”

“Güya bir yerlerden duyum almış, oraya toplanan insanlara birileri fena şeyler yapacakmış. O yüzden toplanmayın, yürümeyin demiş.”

“Bayram kutlayanlara kim, neden fenalık yapsın ki?”

“İşte asıl mesele de bu kızım. Hiç kimse inanmadı zaten böyle bir şey olacağına ve on binlerce kişi toplandı o meydana. Hatta devlet bile inanmamış olacak ki polis arama noktaları koymamıştı bile…”

“Sonra n’oldu baba?”

“Toplanan halk Anıtkabir’e yürümek istedi, ancak polis izin vermedi, hatta yürümek isteyenlerin üzerine biber gazı sıktı, 73 yaşında ki bir teyzeyi o gün hastanelik etti polisler.”

“Anıtkabir’e yürüyünce mi fenalık gelecekti insanların başına ki, polis izin vermedi?”

“Aslında kızım, asıl fenalık Cumhuriyet’i beğenmeyen, Atatürk’ü sevmeyen bu iktidarın karşısına onbinlerce hatta onlara gönül bağıyla bağlı olan milyonlarca Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı kişinin olmasıydı… Bu iktidar başa geçtiğinden beri milli bayram kutlamamak, Atatürk’ü unutturmak için elinden geleni yaptı. Devletin resmi kurumlarından, internet sitelerinden ve kitaplardan Atatürk resmini kaldırdı, baktı ki tüm bu yapılanlara rağmen Atatürk sevdalısı azalmıyor. En sonunda karşılarına polisi dikti.”

“Peki baba, bu Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı iktidar, Türkiye’nin başına nasıl geçti, bu kadar Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı varken?”

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

 

Yorumlar

      Peki baba, Bu Atatürk

      Peki baba, Bu Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı iktidar Türkiye'nin başına nasıl geçti, Bu kadar Atatürk ve cumhuriyet sevdalısı varken?

     Sayın MİNEL, sahi ne cevap vereceksiniz? vallahi işiniz zor! 

     Sayın MİNEL bu ülkede insanlar okula bir alfabe ile başlarlardı. Birinci sayfasında Atatürk'ün resmi, ikinci sayfasında uyuyan bir çocuk resmi, Altındada "Uyu uyu, yat uyu" aynen böyle yazardı. Okula başlayan çocuk okumayı söktüğünde, bu öğüdü okurdu. Bu gün ülkeyi yönetenler, bu gün oy verenler bu alfabe ile tahsil hayatına başlamışlardır!

     Bu asla ve katiyyen ne tesadüf nede saffen yazılmış bir ifade değildir.

    Böyle bir alfabe ile başlanılmış, ileri safhalarda dahada etkili uyutma taktikleriyle bu millet seksen sene uyutulmuştur! Millet sonunda uyanmıştır.

    Artık Atatürk diyerek, cumhuriyet diyerek milleti inandırmanın mümkünatı yoktur. Akp farklı kimliğinden ve söyleminden dolayı iktidar olmuştur. Ne Atatürk sevgisi, ne cumhuriyet sevgisi kimsenin tekelinde değildir. Bu millet gerek gördüğü zaman Atatürk sevgisinide Cumhuriyete bağlılığınıda ortya koyacak bilinçtedir. Milleti uyumakla itham edenler, bir an önce kendileri uyanmalıdır! Cumhuriyet üzerinden siyaset yapmak hiç bir partiye prim kazandırmaz, önce derin uykulardan uyanmak, sonra çalışmak lazım.

      Düşünmek gerek, iktidardaki  AKP Atatürk düşmanı ise, cumhuriyet düşmanı ise, Bu partiye karşı olanlar 29 ekimde neyi kutluyorlar? 

      Eğer gerçek bu ise, cumhuriyetçi partilerin cumhuriyet bayramında kutlama yapmak yerine, yas tutmaları gerekmez mi? 

      Saygılar.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.