Saffını bilmeyen emek dünyaya böyle bakıyor demek.

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Derken; evlat acıları birbirine karışıyor Anadolu toprağında…
Ermeniler Azeri köylerini bastıkları vakit katlettikleri halk kimliği, Çeçenler bir spor salonunu bastıklarında Rus çocukları. O rus çocuklarının babalarının Gürcistan’a girdiğinde akan Rus ve Gürcü halkı kanı, Gürcülerin Osetya’da Abhazya’da döktüğü kan ! Bunların hepsi tarih inan.
Ankara’da Diyarbakır’da İzmir’de patlayan bir bomba, sıkılan her kurşun eve gelmeyen babalar, babasız kalan çocuklar, çocuksuz kalan analar, annesiz kalan evlatlar demekse “Ben sizi kavmler halinde yarattım” dediği için mi bu kadar kavga.
-Haşa-,
-Yaşa !-
-Maşa-
Kimlikmiş, insanlığını kaybedenlerin kimliklerinde ne yazacak ?
Fransız İhtilalini yapan halkın torunları değil mi Afrika’da insanları katleden yüzyıllar boyu. Ya da asil İngiliz kraliyet ailesinin bir ferdi hemşireliğe soyunduğu için kutsayacak mıyız dünyanın dört bir yanında halkları katleden İngiltereyi. Çarı devirip 917 ihtilaliyle tarih yazan 945’te Faşizme karşı mücadele veren Rus halkı çok mu masumdu Afganistan’da, Azarbaycan’da, Gürcistan’da. Ari Alman ırkının faşizmini işlerini çok güzel yaptıkları için unutmalımıyız, Suriye, Lübnan, Mısırı vuran İsrail devletini meşrulaştırır mı Hitler’in onlara ettikleri…
 
Bu savaşlar kimlik savaşlarımıdır?
 
Tarih, sınıf savaşımları tarihi değil midir ?
 
Sınıfını bilmeyen saffını bilebilir mi ki? Kardeşlik adına nutuk atmakla baki kalmıyor kardeşlik, ululadığımız, kutsadığımız değerimiz insanlığımız evlat acılarında yok olurken saffını bilmeyenlerin nutukları iki tarafta değil midir?
 
Hedefi iktidar olmayan emek dünyayı böyle izlermiş demek… Siz ne istiyorsunuz demiştim yolculuk sırasında Diyarbakır’lı yanımda oturan şahısa:
Soru yanlış demişti. Saldırgan bulmuş, yada savunmada olduğundan sürekli, her ihtimale karşı soru yanlış dedi ve yanıtladı:
Siz ne istiyorsanız onu ! Evime ekmek götürmek !”
Ölen öldüğüyle kalıyor acılar büyüyor ‘Bende bu kuyruk acısı sende bu evlat acısı varken !’.” dedi.
Sustu !
Kime oy veriyorsun dedim? DTP’ye. Neden? Açıklama pek doyurucu değil sen kime veriyorsun? -Boşver beni, anlamaya çalışan benim seni.-
Şayet sorun gerçekten evine ekmek götürmekse, samimiyse ne kadar çok ortak sorunumuz var. Hiçbir tahlile girmeden ekonomik doktrinler adına.
Ya sorun başkalaştırılmışsa bizler adına?
Herkesin kafası karışık;Saffını bilmeyen emek, dünyaya böyle bakıyor demek.
 
 
Erdinç AYDIN /10.Ekim.2008
erdinc.aydin@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.