... ve Kadın

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

Kadın…

Çok değil belki birkaç ay, belki birkaç gün içinde 14 yaşında bir kızımız dünya evine girmiştir yine. Ona göre dünya evi nasıl bir yer, ne düşünüyor,  hayalleri nelerdi bilemiyoruz? O okula gitmeyi doktor ya da öğretmen olmak istiyordu ama aile baskısı ile hayallerinden vazgeçti.

 

Kadın…

O imam nikâhı ile evlendirildi, çocukları oldu boy boy. Sonra bu büyük aileye önce bir sonra sonra iki derken kumalar eklendi. Çocuklarının babasına bunun hesabını soramadı.

 

Kadın…

Eşi kahve köşelerinde taşların, kâğıtların hesabını yaparken o tarlada akşam eve getireceği aşın derdine düştü.

 

Kadın…

Evine katkıda bulunmak için hazır giyim atölyelerinde sabahlara kadar çalışıp çocuklarından ayrı kalmanın üzüntüsünü yaşadı.

 

Kadın…

Hiç tanımadığı üstelik babası yaşında birisiyle evlendirildi,  gelinliği ile odada beklerken içinde kopan fırtınayı haykıramadı.

 

Kadın…

Mutlu bir yuva kurmak için adım attığında sevdiği adamın şiddetine maruz kalacağını bilmiyordu. 

 

Kadın…

Cinsel istismara uğradı,  kaçırılıp günlerce tecavüze uğrayıp suçluların cezalandırılmadığını gördüğünde isyanını dile getiremedi.

 

Kadın…

Ülke ekonomisinde azmi ile ciddi bir konuma geldi, birçok sektörde önemli başarılara imza attı. Politikada etkin rol aldı. Çağdaş, aydınlık yarınlar için kararlar aldı.

 

Kadın…

Ayaklarında yırtık çarık, topuklar kan içinde sırtında cephaneyi taşıdı, vatanını savundu.

 

Kadın…

Canı gibi bakıp gözünden sakındığı evladı şehit olduğunda vatan sağ olsun dedi.

 

Kadın…

Anamız, bacımız, kardeşimiz, yengemiz, halamız, teyzemiz…

Kimine göre seks objesi,

Kimine göre köle,

Kimine göre aşçı,

Kimine göre temizlikçi,

Kimine göre anne,

Kimine göre çocukların bakıcısı,

Ve kimine göre hayat arkadaşı, eşi canı her şeyi.

 

 

İnsan gibi yaşamak yaşatılmak dileğiyle, tüm kadınlarımızın kadınlar günü kutlu olsun.

 

nuran.talay@politikadergisi.com

 

Yorumlar

Kadın

Kadın, somuruyu en çok hısseden acının en şiddetlisını yaşayan dunya nufusunun yarısını oluşturan insan.Öpülesi mübarek elleri ile anamız, aşımızı pişiren yarimiz, kızıp bağırdığımız kardeşimiz. Fabrikada, tütünde ve odunda ve pazardaki. Sağol Nuran kardeşim çok güzel bir yazı.
Dünya Emekçi kadınlar günü bütün kadınlarımız için mücadele ve dayanışma günü olsun .Hepsini canı gönülden kutluyorum.

fedakar kadınlarımız

atatürk 1925 yılında ”Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, çamur demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, fedakar, o ilahi Anadolu Kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhun, büyük duygulu kadınlarımızı şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal biliriz” demiştir.bende kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü en içten dileklerimle kutlarım .... mucahit kubilay

KADINSIZ DÜNYA OLAMAZ..

Nuran TALAY'ın çok nefis şekilde izah ettiği kadınlarımızın hepsi bizim kladınlarımız.Yılda bir değer veririz de,diğer zamanlar değer verirmiyiz orası düşündürücü.!Kadın üzerinde tahakküm kurmak isteyen erkek kafalar,ne yazık ki Annesinin de bir kadın olduğunu ve gerçekten değer verilmesi gerektiğini o kafanın içine kaydedememiştir.!Herşeye rağmen kadınlarımız BAŞTACIMIZDIR.

Kadinlarin insanca

Kadinlarin insanca yasiyacaklari ve esit haklara "sozde" degil,"ozde" sahip olacaklari gunu gormeyi cok arzu ediyorum. Zira kadinlara bir hak verildiginde, hakki olana dagitmalari kadar yuksek bir iradeye de sahip olacaklarini biliyorum. Bu dunyayi kurtaracak, savaslari durduracak, insanin insanca yasamasini sagliyacak olanlar da, yine kadinlardir. Yeter ki, iclerindeki o gizli hazineyi kesfedebilsinler. Sayin TALAY, bu guzel yazinizdan oturu, ben de bir hemcinsiniz olarak size tesekkur ediyorum. Elinize saglik. HEPIMIZIN KADINLAR GUNU KUTLU OLSUN! Saygilar...

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.