Ağustos 2008

Ergenekon Operasyonu / Hukuksuz Hücum

Yazar: 
Yamaç Kona

 

   Bu yazımda Ergenekon operasyonu ile ilgili gerçeklere, Türkiye'nin darbe geçmişine ve Kemalizm'e değineceğim.

Gündeme Dair (Sayı 6)

Değerli okurlarım, biliyorsunuz ki her sayımızda gündeme dair konuları kendimce irdeliyorum. Bu sayımızda gündemimizi oluşturan iki hain terör saldırısına öncelik vermeyi planlıyorum. Biliyorsunuz ki Anayasa Mahkemesi AKP’nin kapatılması istemini reddetti. Bu konuya da değineceğiz; fakat medyada olduğu gibi bu konunun üzerine eğilmekten hain terör saldırılarını unutmayacağız.

Biz Bu İstiklâl Harbini Neden Yaptık?

 

   Ülke, serbest ticaret sayesinde büyük bir hızla sanayileşecektir.” (Mustafa Reşit Paşa)

Sevgiliye

Yazar: 
Özgür Pınar IŞIK

<?xml:namespace prefix = o /> 

   Nasıl demişti Nuri Bilge Ceylan?

Politika Dergisi - Murat Özkan Mülakatı

PD Roportaj Ekibi: 
Emrah ÖZDEMİR
Yardımcı Ekip: 
Atilla DEMİR

 

  Murat ÖZKAN Kimdir?

 

   Murat Özkan, 15 Eylül 1963'te Giresun Tekke'de doğdu. Babasının adı Halis, annesinin adı Ayşe'dir. Mülki İdare Amiri; Belçika'da IFCAT Dil Enstitüsü'nde Fransızca eğitimi aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nü bitirdi. İngiltere'de MLS College'de İngiliz Kamu Yönetimi eğitimi gördü. Yüksek lisansını TODAİE'de Kamu Yönetimi alanında tamamladı. Akdağmadeni ve Karakoyulu'da Kaymakamlık, Van'da Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Sultanhisar ve Ardeşen'de kaymakamlık görevini yürüttü. Mülkiye Müfettişi ve Mülkiye Başmüfettişi oldu. 23. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi oldu. İyi düzeyde İngilizce orta düzeyde Fransızca bilen Özkan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

(Not: www.tbmm.gov.tr adresinden alınmıştır.)

Anthony Giddens; Modernleşme Kuramı

Yazar: 
Asaf Şimşek

 

Darbeler Ülkeyi Nereye Götürür? (2)

Bir önceki yazımda, 60 darbesinin siyasi niteliklerini, darbenin iktisadi yapıyı nasıl etkilediğini ortaya koymuş ve yazımın sonuna şu notu eklemiştim:

 

 

Sosyal Devlet

Yazar: 
Taşkın Yayla

   Anayasa’nın 2. maddesi:

Kimlik

Yazar: 
Miraç ÇEVEN

<?xml:namespace prefix = o /> 

   Kimlik; bir toplumun ne olduğunu, ne için var olduğunu, nereye doğru ilerlediğini ve kendini ne olarak kabul ettiğini gösteren bir belgedir. Cebinizdeki kimlik kartından bahsetmiyorum.