Her Gün Şehit Veriyoruz

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Ülkemizin güneydoğusunda bir savaş var sanki. Her gün evlatlar şehit düşüyor hain teröre.

Evine dönüşe hazırlanan er de şehit oluyor,

Karakolda nöbet bekleyen asker de,

***

Roketler atılıyor,

Kablolu bombalar kullanılıyor,

Ve evlatlar bir bir şehit oluyor.

PKK güçlenmiş bir halde saldırılarını artırıyor, sorumlular yakalanamıyor ve keklik gibi evlatlar avlanıyor…

Alıştık, alıştırıldık şehit sayılarına.

***

Bir şehit. (Neyse bir tane..)

İki şehit.(Hay Allah..)

Altı şehit. (Yazık oldu evlatlara..)

On iki şehit. (Neler oluyor neden bitmiyor terör?)

On dokuz şehit.(Önlem neden alınmıyor?)

Ve Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez diye haykırarak sokaklara dökülüp, sloganlarla yer gök inletiliyor.

Sonrası yine aynı görüntüler, değişen yok.

Analar vatan sağ olsun diye ateş düşmüş yüreğine su serpmeye çalışıyor.

Kimin ne hakkı var, evlatları almaya?

***

Nasıl oluyor da BBG evi gibi gözetlendiği söylenen ve bu gözetleme sonucu PKK yuvaları yerle bir edildiği söylenirken, bu kadar büyük ve haince saldırılara uğruyoruz?

Nerde savunma planı?

İstihbaratımıza ne oldu?

Hava harekâtları ne işe yarıyor?

Alınan termal kamera, gece görüş cihazları, insansız uçaklar ne işe yarıyor?

PKK nasıl bu kadar rahatça elini kolunu sallayarak geliyor?

Bu sorulara yıllarca yanıt bekledik, cevap alamadık. Onun yerine davullarla-zurnalarla, düğün-bayram havasında asker ocağına gönderilen kınalı kuzuların şehit haberlerini aldık/alıyoruz/alacağız.

 Türk gençlerinin kaderleri tabutla dönmek olmasın. (Evlatlarımızı gözümüzden bile sakınırken kanlı saldırıda yitirmek çok acı ve bu acının tarifi yok).

Terör örgütünün finans kaynakları ve lojistik desteği kesilmedikçe terör örgütünü bütünüyle yok etmek zor. ABD ve AB stratejik öneme sahip ülkemize karşı PKK “terör silahını”  kullanmaktan kaçınmıyor. Bu gerçek bu kadar açıkken “ABD’nin istihbaratına”  güveniyoruz.

***

Ayaklarına kırmızı halı serilen, çiçekler, davullar zurnalar ile karşılanan PKK’nın yurda dönüş törenleri meyvesini verdi.

Aferin bize.

Ayaklı Mahkeme ile hizmet de ettik.

Besleyip büyüttük içimizde. Olgunlaştılar saldırılarını yapıyorlar.

Bizim yasalarımız, kararlarımız, savunmamız nerede?

PKK terörünün karşısında havlu atıldı da bizlerin mi haberi yok?

Bu saldırının hesabı ve siyasi sorumluluğu mutlaka sorulmalı. Neden gerekli ve yeterli tedbirlerin alınmadığı, ihmali olan her kademedeki yetkililerden sorgulanmalıdır.

Olayların üzerinden uzun süre geçiyor siyasi sorumlulardan bir ses çıkmıyor. Ne bekleniyor ya da kimden icazet beklenir anlamış değilim.

İktidar ile muhalefet partisiyle ilgili işlere gelince mangalda kül bırakmıyor verip veriştiriliyor, ama şehit haberleri gelince aynı gür, kararlı ve inançlı ses çıkmıyor.

***

8 yıl öncesinde terör sıfır seviyesindeydi.

Nice evlatlar şehit düştü.

Nice evlatlar yetim kaldı.

Genelkurmay Başkan’ın mikrofon başına geçip acımız büyük, üzüntülüyüz mesajlarını vermesi de bu acıyı hafifletmiyor.

Babalar gibi paralar başka yerlere harcanacağına; TSK’ya savunma ekipmanları alınsın.

Terörün bir numaralı besleyicisi İsrail’e tüm savunmamızı teslim edersek olacağı budur.

Sağlıklı istihbarat yok,

F16’lar da eksiklik var,

Tanklar doğru düzgün çalışmıyor,

Silahlar tutukluk yapıyor,

Neden bunlar düzeltilmiyor?

Öyle Gazze’ye yardım yapalım, Arap’a yanaşalım, ona buna açılalım dersek, bilmeden her şeye dalarsak işin içinden böyle çıkamayız işte.

Laf üretmeyelim terörü bitirelim.

Bitsin şehit haberleri. Bitsin bu acı, bitsin gözyaşları.

Artık terörle mücadele edelim.

Edemeyen de çeksin gitsin nereye gidiyorsa!

 

Nuran.Talay@PolitikaDergisi.com

 

Yorumlar

Nuran Hanım, Sanırım bir

Nuran Hanım,
Sanırım bir akademisyensiniz, tahminen söylüyorum. Yazınız hiç de yeni bir şey söylemiyor ve bir derinlik, farklılık taşımıyor.
Güneydoğu'da "sanki bir savaş..." değil, gerçek bir "iç savaş" yaşanıyor. Ama biz hala algılama zorluğu çekiyoruz. Otuz senedir söylenen şeyleri yazmak, söylemek bir çözüm ortaya çıkarmıyor. Ve siz hala soruna "terör sorunu" olarak bakıyorsunuz. Bu soruna eğer "terör sorunu" olarak bakmaya devam edersek, sorun asla çözülmez. Önce bu mantığı değiştirmek gerekiyor.
Bir de nacizane bir sorum olacak: Sizce çağımızda "TERÖR NEDİR? TERÖRİST KİMDİR?"
Yanıtlarsanız çok sevinirim.
Saygılar...

iç savaşmı ?!

savaş dendiğinde, ilk olarak akıllara genellikle bir birine düşman ülkelerin insan veya makina kullanarak kaba kuvvetiyle düşmanları yok etmeye çalışarak,en az zaiyatla insan öldürmesi gelir.
iç savaş dendiğinde ise aynı ülkenin karşıt görüşlü genellikle şiddetten gözü dönmüş insanlarının kanlı,ölümlere yol açan çatışmaları gelir.

terör şiddettir elbette. terörist haince,kalleşçe kan döken arkadan vurandır. savaşçı gibi düşmanının karşısına çıkmaz.
savaşçının vatanı uğruna canını feda etme cesareti vardır. terörist ise hem düşman olduğu ülkenin ekmeğini yer suyunu içer,maaşını alır hemde ülkeye ihanet eder.
bu ülkede fiili savaş yok, iç savaşta yok.

düşman ülkeler tarafından desteklenen, ve yine onların kuklası olan iktidarın kapalı kapılar ardında desteklediği,
başbakanın şehitlere 'kelle' 'askerlik yan gelip yatma yeri değil' dediği terörist başına 'sayın' dediği sözleri zaten hain planın içinde olduğunu gösterir !

sorun elbette terör sorunudur. 30 bin den fazla insanımız öldürüldü, her gün mehmetçiklerimiz öldürülüyor.
siz yazarı çözüm üretmeme şeklinde eleştirmekle, çözümmü ortaya çıkarıyorsunuz ?
bunlar yıllardır yazılıyor bazı platformlarda. ama bir çok yayın organındada küçücük yer ayırılıyor çoğu zaman, bazende hiç yazılmıyor. sizin bir öneriniz varmı merak ediyorum ?
ama teröristlerle masaya oturarak el sıkışma olmasın çözümünüz, yoksa öldürülen şehitlerimiz bir hiç uğrunda tarih olmasın.

algılama zorluğu çekildiği ortada, o yüzden oldukça rahat ! bir eleştiri olmuş

terör

özeleştiri kurumunu ülkemizde geliştirmemiz lazım.tsk hepimizin kurumu ancak hayatı daglarda geçmiş bu işin uzmanı olmuş katillerin karşısına koydugumuz vatan evlatlarının nitelikleri bu katillerle baş etmek için ne kadar yeterli??
askerligini yapmış bi sürü tanıdıgım var.kesinlikle iyi bir anıları oldugunu görmedim sürekli hizmet elemanı olarak kullanıldıklarından yakınanlarmı kendisine sürekli hakaret edildigini söyleyenlermi?bu bahsettigim arkadaşlarımın büyük çocugunlu iyi üniversitelerden iyi notlarla mezun olanlar.
açıkçası ordunun gerekliligine herkesten fazla inanıyorum.ancak hamaset edebiyatının artık bitmesi gerekiyor.
15aylık askerlik süresi boyunca edilen atış sayısı 10u 15i geçmeyen bir çok kişi tanıdım.buda insanlara oraya giden askerin ne yaptıgını sorgulatıyor?
bu işin uzmanı degilim ancak ordunun konseptinin degişmesinin gerekliligine inanıyorum.abd ülke dışında operasyonlar yapıyor ülkeler işgal ediyor.abd ordusunun ülke dışında tuttugu asker sayısı sadece 296,000.ırakı 100,000 kişi ile istila ettiklerini bu ülkenin genelkurmayı bilmiyormu?pkknın bugun ki militan sayısının 6000-7000 civarında oldugu söyleniyor.buna karşılık bizim ordumuzun güneydoguda ki asker mevcudu 300,000i geçkin.buna ragmen her gün şehitler veriyoruz artık bu devirde genelkurmay nicelikten ziyade niteligin daha degerli oldugunu bilmiyormu?tüm bunların yanında kötü yerlere kurulmuş karakollar eskilerden kalma g-3 piyade tüfekleri zamanında gelmeyen yardımlar acemi erler derken hergün bir vatan evladı daha uzanıp alnından tertemiz yatıyor.
ülkemizin terörle etkin mücadele edebilmesi için bir an önce profesyonel,hızlı hareket edebilen,düşmanı beklemeyip arayıp yokedebilecek bu işin uzmanı haline gelecek birliklere ihtiyacı var.ki bu benim kişisel kanaatim degil 1993-1995 arası güneydoguda görev alıp pkk ya en büyük kayıplarını verdiren tümgeneral osman pamukoglunun fikirleri.
ordu atrık insanları ideolajik tezgahtan geçirecegine ciddi egitim vermeli.daha şehirde yürürken bunalan bir kişinin daglarda bayırlarda üzerinde 30-35 kg muhimmatla hareket etmesi daha sonra düşmanla kavgaya girmesi ne kadar sonuç verebilir ki?
saygılar

Sn Talay Anladığım kadarıyla

Sn Talay

Anladığım kadarıyla mevcut teröre karşı isyanınızı da de askeri bir kenara çekip hükümet üstünden göstermek istiyorsunuz siyasi görüşünüz gereği.Ancak bunu siz de iyi biliyorsunuz ki asker de en az hükümet kadar suçlu bu işte.Gazzeyle alakayı nereden kurdunuz anlamadım.Terör 30 yıldır var.Genelkurmaya sormak lazım artık bu insanlar neden ölüyor.Niçin.Özelliklerine bakınca şu kadar kara hareketine sahip,şöyle böyle denilen ordumuz neden PKKyı bitiremedi.Sonuç şu ki PKK sadece dağda vuruşarak bitmeyecek.

ne kadarda geniş bakıyorsunuz olaylara !

bölücü başını ülkeye getirtip başımıza daha büyük bela getiren,bir taraftan pkkya siyaset yolunu açtıran,apoyu ülkeye getiren kahraman subaylarımızı,ve yıllarca pkk ile savaşmış komutanlarımızı ergenekon dümeniyle ellerini bağlayan siyonizm hizmetçileri yönetiyor bu hain planı yıllardır.
peki tsk. ne yapmalı bu durumda darbemi ?! asker harekat planı yapıyor,daha yola çıkmadan cep telefonlarıyla teröristlere haber veriliyor; teröristler lüks ciplerle gelip önceden askerin geçeceği saati haber alıp hain pusu kuruyorlar.

askerlik kutsal bir görevdir. eğerki mutfakta patates soyarak askerliğini tamamlayan bir vatandaş yaptığı askerlikten utanıyorsa zaten anlatmasın askerlik hayatını. 'her türk asker doğar' sözü kalbinde yer etmiş her bir gencimiz elbette yaptığı görevi kendisi belirlemiyor. ( torpilliler dışında )

peki eşbaşkanları,içimizdeki hainleri anladık siz neden t.s.k. ya muhalefet ediyorsunuz !?
yine soruyorum darbemi yapsın asker ?! bu kalemiz türkiye cumhuriyetimizin ana yasasına göre başbakanlığın emirlerine göre hareket etmiyormu ?

sorunu çözmekte gerçekten samimiyseniz şehit haberlerinden dolayı isyan eden yazarı makalesinden dolayı eleştirerek değilde buyrun şikayetlerinizi,sizi dinleyeceklerini, türk vatandaşı olarak sizleri kale alacaklarını düşünüyorsanız orada savunma bakanlığı ve bağlı olduğu başbakanlık var. önerilerinizi,çözümlerinizi iletebilir, hatta osman pamukoğlunun harekatın başına getirtebilirsiniz. tabii buda medeni cesaret istiyor.
elbette bu hareketiniz eleştirmekten öte gidip,gerçekten bir şeyler yapmak isteyen vatandaşlar olarak çalışmalarınızı kutsal yapar. yok eğer böyle rahatım eleştirerek tsk.ya muhalefet etmek işime gelir diyorsanız ..

Merhaba

Yıllardır yaptığım araştırmalardan çıkardığım sonuç maalesef iyi değil.Bizi yönetenler terörün bitmesini istemiyor. Asıl elebaşlar, kuvvetler içimizde. Yakalanıp etkisizleştirme de o kadar zor değil. Tabii onlara anladıkları dil ile hitap etmek kaydıyla. Birde terörü bitirmeye karar vermeliyiz. Oy kaygısı olmadan...Saygılar...

artık düşüncelerim değişti

artık düşüncelerim değişti gibi.ne iktidarlar ne ordu terörün bitmesini istemiyor.
bu işin nemalanma işi olduğunu düşünmeye başladım.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.